Volymen ska upp
Rött är fint. Att spela utan rött ljudöra förminskar jympaupplevelsen och bör bara praktiseras under passets lugnare partier. När passet öser på och det känns stort och häftigt lyser örat rött.
Alla kan Men alla vill inte.
Jympan är för många, men inte för alla. Alla känner sig inte bekväma. Det gör inte jag heller varje gång. Men bra allroundträning är det.
satsa på människorna
Den skillnad som vi i Friskis&Svettis har möjlighet att bygga på är människorna, deras kunskap, passion, förmåga och värderingar. Satsa på människorna, så kommer kvaliteten.
Jympaupplevelsen Friskis&Svettis själ
Jympan var det första uttrycket för Friskis&Svettis idé om träning och gemenskap. I dag måste vi förmedla detta i alla våra träningsformer.
Jympajesus predikar
Ibland klär sig Jympajesus i helt vanliga kläder och kan då ses göra helt vanliga saker. Ibland agerar han även besserwisser i värderingssammanhang och leder samtal i Friskis&Svettis föreningar.
Jag kunde inte hålla med mer, på alla punkter! Förutom att Kungsholmen och City nog har delad förstaplats hos mig, men där är det mycket sentimentalitet som höjer City ett snäpp. Jag har nämligen haft mina absolut bästa träningsupplevelser just där. Dessutom föredrar jag gymmet, lilla hallen och omklädningsrummen på City.
Takluckorna på City är redan igentäppta, jättetråkigt. Jag tycker också att det var synd att man gjorde kontor av den lilla glasbalkongen som vätter mot gatan, den vid receptionen. Det var mysigt att stå och kika på pågående pass där när man var på väg till eller från lokalen och att bli tittad på medan man jympade för fullt nere i stora hallen. Precis så som terassgången fungerar på Hornstull. Det ger en ökad gemenskapskänsla på ett härligt vis. Inspirera och inspireras. (Ja, jag är endorfinhög igen.)
Stackars Sveas stora hall, den skulle kunna vara härlig med sina stora fönster. Tyvärr gör pelarna den till största Tittut-hallen i la stada.
Jag ska starta en Facebook-grupp: Vi som är traumatiserade av att ha lett basjympa i Kungholmens LILLA sal (den nya, inte den gamla, den fungerade faktiskt någorlunda). Folk kunde inte se ledaren för pelarna, de gick in i pelarna, krockade med varandra och med ledaren, sparkade och krockade med speglarna.
Titt UT. It was a nightmare.
Kunde i dag med sorg konstatera att takfönstren på City var igensatta. Hoppas det fanns ett grymt tungt skäl för det.
Har de inte tagit bort innergården (som fönstren vette upp mot) till förmån för den nya gallerian med det töntiga namnet? (Kommer att sakna att titta upp på snöflingorna i vinter …)
Konsumtion går före snöflingelycka.